Stránky pro oběti znásilnění, jejich příbuzné a známé


                                                                         Motto: 11. přikázání - "Nebudu nečinně přihlížet."

Psychoterapeutka

S C. jsem se poprvé setkala v říjnu 2013. Hned od prvního sezení na mě C. působila jako fascinující žena s velkým osobnostním potenciálem, talentem, životní energií. Také ale jako někdo, kdo hraje hru na schovávanou – schovává se nejen před druhými, ale především sám před sebou. Někdo, kdo zcela přesně neví, kdo vlastně je, kde je jeho místo ve světě, která přání, sny, potřeby jsou skutečně jeho. O tom, že se C. stala obětí znásilnění, jsme mluvily otevřeně zprvu málokdy. C. událost nepřijímala jako součást svého životního příběhu, což je přirozenou, pochopitelnou obrannou reakcí naší psychiky, zároveň však také překážkou, která jí bránila jít svým životem dál. Postupně C. přicházela také na to, že prázdno, které v sobě cítí, absence prožívání emocí a pocitů nesouvisí pouze s traumatickými událostmi, spojenými se znásilněním. Častěji a častěji jsme mluvily o jejím dětství, dospívání, rodině, jejich předchozích partnerských vztazích a C. v těchto tématech nacházela hlubší souvislosti se svou aktuální nespokojeností, depresí.
Během naší spolupráce byly chvíle a období, kdy jsem o ní měla strach. Prázdno, které cítila, se mělo tendenci proměňovat v tzv. autoagresi – necitlivé, neempatické až agresivní zacházení sama se sebou. To nepřestávalo, dokud C. nezačala objevovat sama sebe a – i když se tomu bránila vytrvale – dokud nezačala mít sama sebe také ráda. Její proměna uvnitř byla doprovázena neuvěřitelnou proměnou i navenek. Hra na schovávanou byla u konce – doslova jako když motýl vylétne ze své kukly. Nenápadné oblečení „šedé myšky“ vyměnila za originální kousky šité na míru, které podtrhly její krásu a ženskost. Anonymní pseudonym, který používala v rámci naší spolupráce, postupně nahradila zpátky svým křestním jménem, které se také učí mít ráda. Méně filosofovala, více mluvila opravdově sama za sebe.
Když jsme se v prosinci 2014 loučily, obě jsme věřily, že může jít svou životní cestou dál již sama. V mé mysli zůstává fascinující inspirativní ženou, která dokázala překročit vlastní stín.

Záštita


Hlavní sponzor


Odborný poradce
MUDr. Petr Mílek
psychiatr FN Hradec Králové